68 Kuşağından Girişim ve İnternet Üzerine

Son zamanlarda tecrübe ve bilgi birikimlerine yöneldim ve internet & girişimle ilgili etkinliklere katılıyorum.Ağırlıklı olarak en eTohum etkinliklerine gidiyorum; katıldıklarımın hepsi çok güzeldi çok faydalı oluyor benim için. Dün akşam katıldığım eTohumun konuğu Ali Saydam‘dı.Kendisi iletişim üzerine yazılar yazmakta , Algılama Yönetimi kitabının yazarı ve Bersay İletişim Grubu’nun sahibidir.

Söyleşi oldukça keyifliydi,yılların getirdiği birikim ve koca göbek ile çok samimi bir insan, sıradan söylemlerden uzak, öncelikle hakkındaki sosyal medya & bloglara karşı olumsuz yazılara cevap verdi.Verdi veriştirdi doğrusu 🙂 Büyük oranda haklıydı. İnsanların tepkilerini iletirken hakarete başvurması ve kimliklerini gizlemesi, kendisini oldukça rahatsız ediyormuş. eŞerefsiz diyor isimsiz hakaret maili gönderenler için. Ve bloglara sosyal medyaya karşı olmadığını söylüyor, bu platformlardaki profillerin kişiliksizliklerinden yakınıyor.

Küpe olması gereken notlar
– İletişim esnasında erkeğe 50cm’den , bayana 30cm’den fazla yanaşılmaması gerekiyor.
– Bir insanla 30saniyeden fazla göz göze gelinmemesi gerekiyor.
– Başarılı bir evlilik için : Erkek Yaşı / 2 + 7 = Bayanını yaşı. Yani erkeğin yaşını ikiye bölüp 7 kattığınızda çıkan sonuçtaki yaşa sahip bir bayanlarla yapılan evliliklerin uzun süreli ve mutlu olduğunu söylüyor. Bu sonuç, bir araştırmada aileler incelendiğinde mutlu evliliklerin yaşlarından ortaya çıkmış.
– Girişim için borçlanmadan korkulmaması gerektiğini fakat EBITDA değerinin değerledirilip pozitifse borçlanmaya gidilecebileceğini belirtti. EBITDA : Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar.

İş bulmak için evde oturmanın yanlış olduğunu, kapı aralığına bir koyulan ayağın mutlaka kapıyı açacağını ve bir süre deneme için bedava çalışılabileceğini belirtti.

3.evliliğini yapması bana “terzi kendi söküğünü dikemez” sözünü anımsattı ama ilişki ve iletişimin farklılığı, insanlarla iyi iletişim kuran biri iyi ilişkiler içerisinde olmayabilir. Kendisine hakaret maili göndereni bulup hukuki cezası haricinde aleme rezil etmek istemesi de bunu gösteriyor. Söyleşide bu konuda oylama yaptıktan sonra hukuki cezasını çekmesinden yana olduğunu söyledi ama karar aşamasında olduğunu belirtti.

Kendisine hakaret eden arkadaşından özür gelmesi,yazılı olarak özür dilemesi bununla yetinmeyen Ali Bey’in el yazısı ile özür istemesi ve bunu web sitesine koyma düşüncesi, çocuksu bir hırçınlık gibi gereksizdir ve büyük bir hatadır.

Web sitesine sahip olduğunu ve bunun kendisini ifade etmesine yettiğini,blog , twitter ve facebook gibi platformların gereksiz olduğunu savunan biri olarak sosyal medyayı anlamadığını düşünüyorum. “Varsa bir sorusu mesajı olan bana mail atabilir , adı adresi varsa mutlaka dönerim ” diyor ve bunun sosyal bir paylaşım etkileşim olduğunu düşünüyor. Ama bence birilerinin kendisine yazdığı yorumu ben göremiyorsam sosyal bir platforma girmiyor internet sitesi. Söyeşiden anladığım kadarıyla anlamamış,yanılıyor olabilirim,bunun için bloglarla ilgili yazılarını okuyacağım.

Bu kadar bilgi birikimi, yaşam tecrübesiyle dolu bir iletişim insanın blog sahibi olması ve yayınladığı yazılardan faydalanmamız, onlar üzerine konuşup esnetmemiz pek fena olmaz sanırım. Blog kurmaya karar verirse kendisine blog kurarım.En güzelini ama 🙂 ; 3dk indexlenme ve ilk sırayı alma özelliği olan bir blog.

Facebook , Youtube gibi başarıların tesadüf olmadığını , bir projenin başarılı olması için EMEK + EBITDA + NETWORK gerektiğini söyledi.

Son olarak yanlış bulduğum bir noktayı yazayım. Sektörel ödül alan insanların ödül almaya çıktıklarında kılık kıyafetleri üzerine bişeyler söyledi. Başarılı her insanın takım elbiseli ve kıravatlı olması beklentisi var kendisine. Eski kuşak olmasından kaynaklanan bu düşüncede yanılıyor. Türkiye’de başarılı çalışmaların çıkmayışıda bundan kaynaklanıyor. Yıldızı oluşturan parçaların aynı şekillerde olması beklentisi var. Halbuki yıldız tamamen farklı parçalarla anca oluşur.
Genelde yadırganan giyim ve saç sakal tarzlarının başarıda negatif değil pozitif etkiye sahip olduğunu düşünüyorum. Giyim ve saç, sakal gibi unsurlar insanın kendisine güvenini arttıran etkenler olduğundan başarıda çok büyük önemi vardır. Bunun yanında çalışma ortamıda farklı bir etkendir.
İyi bir yatırımcı beklentisi beyefendi tanımında çalışkan başarılı bir girişimcidir,bunu karşılamayan birinin başarısı önemsenmemektedir. Bunun neticesinde yıldızın parçaları birleşemiyor ve beklenen ışıltıyı göremiyoruz. Zamanla aşılabilecek bir durum, Ali Saydam gibi tecrübeli ve birikimli insanların farklı tarzları benimseyip onların ödül almasını doğru bulması ve desteklemesi ile bu daha da hızlanır.

Bersay olarak internet projeleri ile ilgilendiklerini belirtti,melek yatırımcı olamayabilir ama yatırımcı olabilir.

Algılama Yönetimi isimli kitabını okuyacağım.Bu birikimin o kitapta fazlasıyla olduğunu düşünüyorum. Çok da methedildi kitap.

Sevgi ve saygı ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir