Alternatif Sanal Pos Çözümleri

Edit: Eylül 2017 güncellenmiştir.

İnternet üzerinden ticari işlemler hızla gelişip, büyük hacimlere ulaşmasına rağmen bankalar bu gelişime ayak diremeye devam ediyor. Girişim kültürüne ve ülkenin gelişim ekonomisine engel olan bu yaklaşım yıllardır devam ediyor. Ve son bulacağa da benzemiyor. Neyseki alternatif sanal pos çözümleri oldukça gelişmiş durumda.

Alternatif Sanal Pos Çözümleri

Aracı kurum pozisyonundaki finans şirketlerinin hem alınması hem de kapsamı çok geniş sanal pos çözümleri girişimcilere epey kolaylık ve fayda sağlıyor. Teknoloji kökenli bu şirketlerin güçlü vizyonları ve teknik becerileri, sanal pos ihtiyacına gelişmiş çözümler sunuyor.

 • Kredi kartı dolandırıcılığına karşı fraud çözümleri
 • Farklı kredi kartlarını tek posta kullanabilme
 • Tek çekim ve taksit imkanı
 • Bankamatik kartı ile alışveriş yapabilme
 • Tek tıklama ile ödeme
 • Para iadesi yada kısmi para iadesi gibi işlemlerin kolaylığı
 • Birden fazla pos sistemine, tek ücret ile tasarruf imkanı
 • Kullanıcı paneli ile işletmelere finansal takibi kolaylaştırmaları
  gibi başlıca avantajları haricinde, her şirketin kendine özel avantajları/çözümleri var. Aşağıda ön plana çıkan şirketleri listeledim, sitelerinden çözümlerine dair daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Bu hizmetleri veren finans şirketleri yıllık kullanım ücreti ve işlem başına komisyon şeklinde çalışmaktadırlar. Yıllık ücret ve işlem komisyonları, güncel cironuz yada vadettiğiniz işlem hacmine göre  değişkenlik gösterebiliyor.

Başlıca Alternatif Sanal Pos Çözümleri

 • paynet.com.tr
  Paynet Türkiye’deki en eski ödeme çözümlerindendir. Arena Bilgisayar’ın önceleri sadece bayilerine kullandırdığı Paynet, şuanda tüm işletmelerin kullanımına açılmış durumda. Geçmişinden dolayı şuanda Türkiye’nin en büyük işlem hacmine sahip pos sistemidir.
 • iyzico
  2012 yılında direk olarak sanal pos ihtiyacına çözüm olarak Türkiye’de kurulan iyzico, aldığı yatırımlar ile teknolojilerini geliştirerek farklı çözümler de sunmaktadır. Pos sistemi haricinde, iyzibazaar ile pazaryerlerine ve iyziglobal ile de yurtdışı satışları için pos çözümleri sunuyor.
 • PayU
  Naspers’in iştiraki olan PayU, 2011 yılından itibaren Türkiye’de de faaliyet göstermektedir. Global bir şirket olan PayU, 25 farklı para birimi ile ödeme almaya imkan sağlıyor. StartupU adındaki uygulaması ile yeni girişimlere yönelik ekonomik bir paketi var.
 • Paytr
  2009 yılında faaliyete başlamış olan Paytr, sanal pos çözümlerinin yanında, ihtiyaca yönelik ödeme yöntemleri de geliştirmektedir.
 • iPara
  2012 yılında Gittigidiyor kurucuları tarafından kurulan iPara, 2013 yılında Multinet tarafından satın alındı. iPara, pos çözümleri haricinde bireysel kullanıcılara dijital cüzdan hizmeti de vermektedir.

Devletin, bankalar ve finans şirketleri ile yetkili kurumu BDDK lisansı ile hizmet veren bu şirketler, devlet tarafından denetime tabidir.

Dünyaya açık, vizyon sahibi şirketler olduklarından çalışanları da bu ölçüdedir. İhtiyacınıza yönelik bir çözümü sunmak için uğraşmaktan çekinmezler, bunun için sorularınız yada sorunlarınız konusunda açık ve talepkar olabilirsiniz. Bankalardaki gibi iştah kapatıcı durumlar ile karşılaşmazsınız.

Hepsinin ortak noktası pos sistemi olmasına rağmen, anlaşmadan önce iyi araştırarak, işinize en uygun çözümü ve şartları bulmalısınız.
Özellikle işlem başına aldıkları ücret/komisyonlar sürekli olduğu için, burada yapacağınız iyi bir tercih yada pazarlık, sürekli olarak kârınıza olacaktır. Bunun üzerinde çok durmanızı öneririm.

One Reply to “Alternatif Sanal Pos Çözümleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir