Bilişim Sektörünün Çıkmazları

Yeni bir ekonomi olmasına rağmen, bilişim sektörü kar marjlarında maalesef epey kötü durumda.

Sirkülasyonu ve ürün değerleri yüksek olan bir sektör olmasına rağmen en az kâr oranı olan sektördür. Online 5% offline 10% civarındaki kazancının büyük çoğunluğu da satış sonrasına harcanarak,anca karın doyuruluyor.Ensesi kalın bilgisayarcı yoktur. Nadir bulursunuz,onlarda mutlaka kamu kurumlarıyla çalışıyordur.

Bilişim sektörü şu 3 noktadan kaybediyor.
1 – Kâr oranı çok düşük
2 – İşgücü harcaması çok yüksek
3 – Satış sonrası hizmet gideri çok yüksek

Kâr oranı yukarıda belirttiğim gibi çok düşük.Başka bir sektörde 10% iyi bir kar oranı olabilir ama 2. ve 3. nedenlerden dolayı bilişim sektörü için düşük kalıyor. Bunu yükseltmek mümkün değil,halkın gözünde bilgisayarcı zaten üçkağıtçı konumunda,birine ürün satmak için onu ikna etmek yerin bilgisayarcılar fiyat düşürüyor.Aksi halde diğer bilgisayarcı zaten ucuza satıyor müşteri ona gidecek.

Beyaz eşya vb ürünlerdeki gibi servis hizmeti olmadığından servis hizmetini bilgisayarcı veriyor.Bir Vestel televizyon bozulduğunda müşteri televizyonu servisine götürür ama bilgisayar bozulduğunda onu satınaldığı bilgisayarcıya götürüyor.Bilgisayarcı da onunla ilgilenmek zorundadır.Bu ilgide kazancı yoktur,en fazla format ücreti alır. Servis ücreti talep ederse müşteri kendisine bilgisayarı alırken verdiği parayı hatırlatıp “yav o kadar para verdik,her arıza çıkardığında para mı vereceği” diyecektir.

Servis hizmetinin iş gücü haricinde giderleri de vardır.Teknik sorun varsa,müşteri kargolayıp servise göndermez,bu iş bilgisayarcının başına kalır.Dolayısıyla kargo parası bilgisayarcının cebinden çıkar. Ürünün sevkiyatında yada başka bir neden dolayı oluşan sorundan kaynaklanan gider de yine bilgisayarcıya patlar. 1% ihtimal olsa bile çok büyük bir maliyettir bilgisayarcı için.

Kâr oranındaki olumsuzluk haricindeki çarpıklığı online firmalar kısmen çözüyorlar.Müşteriyi markanın servisine yönlendirerek kurtuluyor ama offline firmalar için bu mümkün değil. Ki genelde başka bir müşterinin aracılığıyla gelir yeni müşteri.Hatır meselesi de var,çıkış yolu yok…

Tüm yönleri ile başağrısı olan bir sektör ama bulaşan da bırakmıyor.Bazıları için kazanç haricinde hobi gibi oluyor,bazıları için ego tatmini oluyor.Kazandırmasa da öldürmüyor diyerek devam ediyorlar.

Uzun sürecek ama bilişim sektörünün değer kazanacağına,bilgisayarın cep telefonundan daha fazla değer görüp para harcanacağına inanıyorum.Umarım ben görürüm o günleri 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir