eTohum Sina Afra söyleşisinden notlar

Dün etohum‘un başarılı ve faydalı etkinliklerinden birine daha katıldım. Etkinliğin konuğu Sina AFRA’ydı, Bknz. Sina AFRA.

Uzun uzadıya anlatamayacağım; çok yorgunum ve bitirmem gereken işler var.

Türkiye’ye neden yabancı internet yatırımcısı gelmiyor sorusuna
– Türkiye hakkında yeterli İngilizce kaynak yok, yabancıların Türkiye ile ilgili bilgi arayışlarında çok zorlandıklarını , Ebay’ın Türkiye’yle ilgilendiği zamanda Google’den bilgi aldığını söyledi. Webrazzi‘nin ingilizce yayınıyla bu eksikliği bir nebze giderdiğini ama yetersiz olduğunu söyledi.

Türkiye’nin ne zaman yatırımcının odağı olacağına dair
-2006’daki gibi kırılma noktası olacağını düşünülen 2-3 yıl sonra yatırımcıların yoğun olarak Türkiye’deki girişimcilerler ilgileneceğini söyledi. Bu kırılma noktası internet kullanımının %50 ‘ye ulaştığı an oluyor.

Kariyer alanında Kariyer.net gibi güçlü bir site varken bununla rekabet edecek bir site yerine sadece parttime iş/eleman arayanlara yönelik bir site tavsiyesinde bulundu. Diğer alanlarda da böyle.

Girişimcinin sunduğu projede aradığı 3 nitelik
– Fikir
– Ölçeklenebilirlik
– Gelir modeli
Bunların yanında girişimcinin de kendisi için önemli olduğunu söyledi. Bu da kişilik oluyor sanırım.

Yurtdışında yatırımcıların girişimlerdeki ortaklık payının %5-6 gibi olduğunu, Türkiye’de bunun tam tersine yatırımcıların %80 teklif ettiğini ve bunu ahlaksız teklif olarak algıladığını vurguladı. Benimde en çok zoruma giden durumlardan biridir bu durum 🙁

Yurtdışında büyük girişimlerin bir noktaya geldikten sonra ikinci , üçüncü siteyi açmak yerine , yeni girişimlere yatırım yapıp pay sahibi olduğunu söyledi. Yurtdışındaki gelişmede bunun etkili olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de Gittigidiyor’un , Doğan Online’nin ve diğer büyük oyuncuların da bu davranışları sergilemesi gerekiyor.

Ayrıca kendisi de yatırımcıymış, tutarlı projeleri olan arkadaşların kendisine ulaşmasını tavsiye ederim. Proje,işplanı ile başvurursanız ilgisini çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir