İnternet Pazarı Ve İşgücü Eksikliği

Ülkemizin en büyük ekonomik sorunlarından biri kuşkusuz işsizliktir. Ve aynı zamanda ekonomide son yılların en aktif sektörü internet hizmetlerinde de en büyük sorun işgücü eksikliğidir. 30 milyon aktif kullanıcıya sahip olup,bu alanda işgücü ihtiyacının neden karşılanamadığını düşündüğümüzde haliyle,her alanda olduğu gibi çarpıklıklarımız ortaya çıkıyor.

Aslında tersi olmalı.İşgücü yoğunluğu olmalı bu sektörde,çünkü dünyanın en iyi internet potansiyeline sahip ülkelerdeniz. Facebook’u en çok kullanan 3.ülke, friendfeed’i en çok kullanan ülke olmamıza rağmen bu alanda yeterince çalışanın olmaması garip bir durum. Üstelik bu oranlara not düşeceğimiz bir nokta da var; kullanıcıların çoğunluğu genç…

Neden iki noktanın buluşamadığına baktığımızda, bu eksikliğin doğal olduğunu görürüz. Gençlerin bir firmada çalışmayı tercih etmemelerinde kendilerince haklı nedenleri var.

Peki neden haklılar?
Bugün yazılım,tasarım vb internet işlerini ufaktan bilen her genç, çalışacağı firmadan alacağı maaş kadar para kazanabiliyor. Çok iyi derecede yazılımcı olsanız da, firma gözünde stajyer & öğrenci olacağınızdan alacağağınız rakam ortalama 1.000TL’dir. Bunun yerine bireysel olarak çalışıp bu para da kazanılabiliyor. Üstelik rahatsınız ve zamanla kendi markamı yaratırım düşüncesi var. En tatlısı da “kendi işimi yapıyorum” duygusudur.

Bu durumda kimse bir firmada çalışan olmak istemiyor. Netice de amaç para kazanmaksa, para zaten kazanılabiliyor.

Firmalar da zaten düşük ücretle çalışıtırıyorlarken neden çalışsınlar. Aynı parayı kazanıp, planlarını kendilerinin yaptığı bir iş yaşamı oldukça keyiflidir.

Fakat bunun negatif yönü de var. Bu düşüncenin kısa zamanda ekonomik getirisi olabiliyor fakat gerçek anlamda çalışma alışkanlıklarından, iş yürütme zorluklarından, iş prensiplerinden uzak durulduğundan,bence en önemlisi ekip çalışması deneyimi, alışkanlığı olmadığından, ileride kurulan şirketin başarılı olması zordur,olması gerekenden daha fazla emek, zaman alabilir.

Bugün başarılı internet girişimcilerinin geçmişine baktığımızda da,öncesinde başarısız birçok bireysel girişim görürüz.

Buna paralel olarak firmaların personel tablosuna baktığımızda sürekli kopmalar vardır. Firmaların en büyük derdi çalışanı bünyede tutmak.Ama başarısız oluyorlar ve işleri yama yapan başka bir çalışan ile tamamlamaya çalışıyorlar. Bunun nedeni çalışanın firmada düşük ücreti kabul edip kendisini geliştirinceye kadar çalışması ve yeterince iyi olduğuna kanaat getirdiğinde, birkaç başarılı iş çıkardığında, zaten az olan maaşıyla artık yetinmeyip daha iyi para veren bir firmaya gitmesi yada kendi işini kurması.Malum internet şirketleri iyi para kazanıyorlar ama maalesef çalışanlarının maaşlarında iyileştirme yapmıyorlar.

Amerika’da bir yazılımcının çalışması saatler ile ölçülüyorken, saatine 250USD alabiliyorken Türkiye’de kıdemlinin 2000, yeni çalışanın 1000TL maaşla çalıştırılması yada daha az para vermek için yarı zamanlı çalıştırılması,bu eksikliği uzun bir süre sürecek gibi gözüküyor.

Eskiden bir bilgisayara format atmak için ücret söylenirken müşteri “aaa yarım saatlik iş için o kadar para istenir mi? vermem asla” derdi. Eve gidince biraz araştırır,yarım yamalak format atmayı öğrenir ve birkaç ay sonra sorun olunca format atardı. Formatı atardı ama tepesi de atardı, çünkü tüm bilgilerini silmiştir. Anlar ki işi ehline yaptırıp hakkını vermek lazım. Zamanla bilgisayar kullanıcıları bunu öğrendi ve artık bir sorun olduğunda bilgisayarcının talebine mantıklı cevap veriyorlar.

Patronların da çalışanları anlayacağı zamanı bekleyelim,bakalım ne kadar bekleyeceğiz, ne kadar kaybımız olacak…

Muhasebe Bürosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir