İnternetin 2.Kırılma Noktası 2010 Olacaktır

Tüm yaşam alanlarının,davranışların birer yansımasının yaşandığı sanallaşma devrinde , ülkemiz dünyadaki gelişime paralel olarak başarılı bir grafikle ilerliyor.

Uzmanlar internet kullanımında ilk çıkışın 2006’da yaşandığını belirtiyor ve önümüzdeki 3 yılda ikinci büyük çıkış,kırılmanın olacağını öngörüyorlar.Ben ise bunun 2-3 yılda değil de bu yıl , taze yılımız 2010’da olacağını düşünüyorum.

Bunu 3 önemli noktaya dayandırıyorum
– Adslnin yalın olup telefon masrafından kurtulması.
– Mobil internetin yaygınlaşması
– Sosyal mecraların yayınlaşması ve sadece genç kuşağın değil de 68 kuşağının da ilgi odağı olması

Adslenin yalın olup telefon masrafından kurtulması
Çoğunluğu dar gelirli olan ülkemizde hiç kullanılmadığı halde 11 TL ödenen telefon parası ; orta gelire göre bir gelirin %1’ine, düşük gelir-asgari ücretin %2’sine tekabül ediyor.Zaten pahalı olan internet telefonun ücreti eklenince vazgeçilebiliyor.

İşyerinde yada okulda internet kullanan insanlar, evlerinde bilgisayar olsa dahi internet bağlantısı yapmıyorlar.Dışarıda internet işlerini halledip evde oyun onuyorlar.

Telefon masrafının kalkması ile masraf kısmen düşmüş olacak ve büyük oranda yeni ve sıkı kullanıcı olacaktır.

Mobil internetin yaygınlaşması
Telefon,pda,iphone gibi elit internet araçları haricinde netbookların yaygınlaşması internet kullanımını arttıracaktır.

Pahalı telefonlara ödenen para ortada ve bu da gösteriyor ki insanlarımız mobil , çok fonksiyonlu araçlarla ilgileniyor. Netbookların sürekli taşınabilir olması , “heryere götürürüm” mantığı ile ilgi odağı olmuş durumda. Her ne kadar ufak olmasından dolayı kullanılamayıp şuan ikinci el alışverişlerde satıştaki ürünlerin çoğunluğunu oluştursa da insanlarımız hevesle bu ürünlere yönelmektedir.

İlk zamanlarda internet talebi olmasa da zamanla bu kullanıcılar ihtiyaç olacaktır ve internet bağlantısı yapacaklardır.

Sosyal mecraların yayınlaşması ve sadece genç kuşağın değil de 68 kuşağının da ilgi odağı olması
Gittikçe popüler olup kullanıcı patlaması olan sosyal medya mecraları , önceleri itici görülen insanlar tarafından benimsenecek ve kullanılacaktır.

Farkında olmayan gençler diğer arkadaşlarının faaliyetlerini bunlara göre sergilediğini/paylaştığını görünce istemeden de olsa dahil olacaklardır.

Şuanda zaman kaybı , boş , anlamsız , faydasız vs olarak gören orta yaş ve 68 kuşağı, bu alanda varolmadıklarında kaybolacaklarını anlayacaklar ve kullanacaklardır. Faydasını görünce de bağımlısı olacaklardır.

Önceleri burun kıvırıp sonrasında dahil olup kıvıran ünlerden sonra, medya ve cemiyet dünyası bu alanda boy gösterecektir.

Tüm bunlar internetin her hücresinde gelişmeler olacak, internette yerini alanlara büyük dönüşümler sağlayacaktır.

2010 kırılma noktası en çok da sanal mağazalara yarayacaktır. Bu yıl gerçekleşecek alışverişlerde mağazalar müşteri memnuniyeti sağlayıp, iyi dönüşler aldığında sonraki yıllara sağlam temeller atmış olacaklar.

Tabi sosyal medya tabir ettiğimiz platformları da iyi paralar kazanacaklardır , belki en çok onlar kazanacaktır ama bu kısa süreli olacaktır. Şuanki cümbüşe aldanıp tüm planlarını projelerini , hiç sönmeyecekmiş gibi bu muma göre yapanlar, bu mumun da 2-3 yıl içinde sönmesi ile zorda kalacaklardır.

2010’da
– Ticareti bilenlerin sanal mağaza açmaları
– Sosyal medyadakilerin bu alandan yavaşça elini çekip farklı alanlara yönelmesi ve sonraki yıl için yeni bir çıkış için hazırlanmaları
gerektiğini düşünüyorum.

İnternete duyarsız kalıp kıçları ile internete sırt dönen görsel ve basılı medyanın ve koca göbekli erişilmez yöneticiler , firmalar , para babalarının “ Neden Düşünemedik “ diyecekleri bir yıl olacaktır.

Nacizane öngörülerim bu yöndedir. Bakalım mevlam neyler , neylerse güzel eyler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir