İşletmeler için E-Ticaret Zorunluluğu

Yaygın ticaretten şekil olarak tamamen farklı olup,yükümlülükleri ve gelişim aşaması bilinen ticaret ile aynı orandadır.

İlk zamanlarda deve ile yapılan ticaretin zamanla ilerlemesi ve günümüzde çok farklı şekil alması ile ; Türkiye’de yeni yaygınlaşan E-Ticaret ile bir bir farkı yoktur aslında.Bu platformun dışında olan herkesin büyük kazanç ve iş potansiyeli olarak gördüğü elektronik ticaret şu zamanlarda kızgın çöllerde deve ile ticaret yapmaktır.Ki bu çok doğladır…İnternettin yeni yaygınlaştığı,internet ve bilgisayar kavramının kız tavlama,porno film izleme,oyun oynama vb gibi kavramlar üzerine yoğunlaştığı bir ortamda E-Ticaretin başarı ile ilerlemesi imkansızdır.Nitekim günümüzde de öyle oluyor.
Teknoloji sektöründe uzun yıllar başarılı olup ticari kabiliyetleri kanıtlanmış firmaların E-Ticaret girişimleri hüsranla sonuçlanmıştır.
Küçük çaplı esnafın girişimleri ise hobi olmaktan öteye gitmemiştir.Eskiden açılan bakkaların kendiliğinden oluşan müşterilerini düşünen bakkal kafalı esnafımız,açtığı internet sitesine de ziyaretçilerin,müşterilerin gelmesini bekliyor.Buda binlerce sitenin dolduğu çöplüğe dönüşüyor.

 

Burada başarısız olup,başarısızlığını müşterilerine yükleyerek,büyük vurgunlarla ortadan kaybolanlar ise bir başka hüsran.Bir başka olumsuzluk…

Yeni bir platform olması,bu yeniliklerin getirdiği dezavantajlara rağmen,ticaret yapan herkesin bu platformda şimdiden yer edinmesi gerekiyor.

Sektör ve işletme ölçeği gözetmeksizin; bakkalın,manavın…balıkçısından tutun,hırdavatçısına kadar her tüccarın bu atılımı yapması gerekiyor.Aksi halde şuanda başlayan iş durgunluğu yakınmaları daha çok artacak.
Tüketim ve yaşam alışkanlıklarının değiştiği yüzyılımızda,yemekler bilgisayar başında yenirken,klima için beyaz eşyacıya gidilmesi beklenmemeli.

Günümüzde E-Ticaret bir gereklilik değil bir zorunluluktur ticari işletmeler için.

Bu atılımı yaparken sağlıklı bir çalışma yapmaları gerekiyor.
Herk tüccarın interneti iyi bilmesi gerekmiyor.Bu durumda ya interneti iyi bilen bir çalışan istihdam etmeli ya da internet çözümleri sunan bir firma ile çalışılmalı. Bu tercihlerden çalışan bilgisayar tamircisi,firma bilgisayarcı olmamalı asla. E-Ticaret olduğundan genelde işin bilgisayarcılara ait olduğu biliniyor.Ama aslında alakasız tespit.Bilgisayarcılar sadece E-Ticaretin araç işlemlerinde bir role sahiptirler.

Tabi işin ekonomik yönü de farklı bir boyut.Planlı bir yapılanmaya gidilmeli.Bu da tüccarın bu işini yapan elemanına veya firmaya düşüyor.
Kurulum,işletme ve sürdürme başlıkları altında gerekli planlama yapılmalı ve buna göre bütçe belirlenerek E-Ticaret sitesi açılmalı.

Bunlarda kısaca şöyle açılabilir
– Kurulum
İnternet sitesinin altyapısı : Script,ürün temini-güncelemesi(entegrasyon,manuel vs),kur sistemi,ödeme yönetimi…

– İşletme : Ürün temini,ödeme yönetimi,ürün yönetimi,avantaj yönetimi,kampanya yönetiimi,sevkiyat,müşteri hizmetleri,tanıtım,geliştirme…

– Sürdürme : Belirlenen süre içerisinde kar – zarar fark etmeksizin hizmet sürekliliği
Varılan hizmet aşamasında süreklilik ( İyileşmenin sürdürülmesi)

Bu planlamaya uyabilecek , yürütebilecek her işletmenin mutlaka elektronik ticarete dahil olması gerektiğini düşünüyorum ve arzu ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir