İşletmeler İçin Fırsat Alışverişi

Fırsat alışverişi Türkiye’ye bir girdi pir girdi. Gayet güçlü girişimler ile hayatımıza giren fırsat sitelerinin fırsatları her ne kadar kokmaya başlasa da cazibesini korumakta ve gelişmektedir. Kokmaya başladı diyorum, çünkü fırsatı sunan işletmeler işgüzarlık yapıyor, fırsat kodu ile gelen müşterilere 2. kalite hizmet veriyor. Hepsi değil ama mide bulandıracak, bu alışveriş kanalının hızını kesecek derecede sorun var.

Tabi bizi sorunlar ilgilendirmiyor; pozitif bakalım 🙂
Fırsat alışverişinin kullanıcılar için avantajlarını söylemeye gerek yok zaten. %90’na varan indirimleri gördüğümüz bu alışveriş trendini kullanmaktan çekinmeyelim.

Gelelim bu modelin işletmeler için yarattığı fırsatlara. Fırsat modeli  işletmeler için tanıtım aracıdır, müşterinin hizmet kalitesini tecrübe etmesi ile işletmeye sağlayacağı geri dönüşler oldukça yüksek olacaktır. En etkili reklamın ağızdan ağıza olduğu kabulümüzdür zaten. Hele ki bu işletme yemek üzerine ise tadından yenmez, benim gibi yemek muhabbetini seven, saatlerce tantuniyi anlatabilen bir toplumda  fırsat alışveriş modeli, yemek üzerine olan işletmeler için etkili bir tanıtım kanalıdır.

Hali  hazırda çalışan işletmeler haricinde, yeni açılacak işletmeler için  iyi bir fırsattır. Yeni hizmete girecek bir işletmenin iyi bir plan ile 4-5 aylık müşteri ihtiyacını karşılayacağı gibi, hizmet anlamında yeterliliğinin de test edebileceği bir sistemdir.

Bir restaurant hizmete gireceğiniz düşünelim, bu restaurant açılıştan sonra büyük bir reklam çalışması yapmak zorunda, müşteri dönüşü garanti olmayan reklam çalışmasının ölçümü  de büyük oranda zordur. Bunun yanında gelen müşterilere verdiği hizmeti ve müşterinin memnuniyetini değerlendirmesi de çok zordur. Bildiğimiz yeni işletme zoruklukları…

Fırsat alışverişi, yeni işletmelerin çıkış çalışmalarının tek kanaldan etkili ve sonuç odaklı yapabilecekleri bir fırsattır.  İşletme;  müşteri,reklam ve işletme hizmet kalitesini tek kanaldan, tamamen ölçülebilir olarak fırsat alışveriş modeli ile sağlayabilir.

Şöyle:
– Satılan kuponlar ile bir süre müşteri ihtiyacını karşılayacaktır. Şuanda fırsat alışveriş sitelerinde 3.000 kuponu bulan satışlar gerçekleşti.  Kuponların kullanımı belirli bir süre içerisinde olacağından, işletmenin bir süre müşteri derdi olmayacaktır.

– Fırsat alışveriş siteleri her fırsat için çok iyi reklam çalışması yapıyor. Kullanıcılar fırsat ile ilgilenip detaylarına baktıklarından, işletme hakkında bilgi sahibi oluyorlar. O an satın almasalar bile, kullanıcıda bıraktığı bilinirlik, işletme için iyi bir tanıtım, reklamdır. Bu zamanla iyi geri dönüş sağlayacaktır.

– Gelen müşterilerin taleplerine verdiği karşılık ile potansiyelini, iş gücü vb işletme unsurlarını test edecektir. Bunu çok önemsiyorum. Eğer işletme internetten gelen aktif internet kullanıcılarını memnun gönderebiliyorsa, o işletmenin sırtı yere gelmez. Birinci nedeni, işletme mükemmel bir hizmet kalitesine sahiptir, zira böyle olmasa internet kullanıcıları memnun ayrılmaz, çünkü internet kullanıcıları tatminsiz, hemen karalayabilen çok bilmiş  insanlardır. Aktif internet kullanıcıları memnun ayrılıyorsa OK’dir. İkinci nedeni memnun ayrılan internet kullanıcılarının tecrübelerinin sosyal mecralarda dillendirmesi ile geniş kitlelere, etkili bir reklamının yapılıyor olması. Özellikle mobil yaşamın yükselmesi ile kullanıcı davranışları anında internete yansıyor. Memnun ayrılan her kullanıcı, bedava reklam pozisyonundadır.

Kısacası fırsat alışverişi işletmeler için İsviçre Çakısı gibidir…

One Reply to “İşletmeler İçin Fırsat Alışverişi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir