Kampanyalarda Tutarsızlık

Aktif internet kullanıcısıysanız elbette size de gına getirmiştir,sosyal platformlardaki reklamlar.Hele son zamanlarda dümen iddalarının ayyukaya çıkması oldukça can sıkıcı.

FF kullanıcısı olarak,abone olduklarım genelde belirli kalitedeki insanlar olduklarından,çöp ekranlardan,yoğun reklam iletilerinden uzak olsamda, gün içerisinde benim de sinirlendiren,yoğun reklam,kampanya iletileri ile karşılaştığım oluyor.Pek ilgi alanım olmasa da kampanyaları,reklamları inceliyorum.Kendimce,kullanıcı olarak değerlendiriyorum.

Bugün yine bir kampanyayı değerlendirdim,bunu sizinle paylaşmak istedim.Kampanyanın yapıldığı platform, hedef kitle ve kullanıcıya sunulan fayda arasında çok büyük tutarsızlık var.

Kampanya Twitter,Foursquare ve offline(firma şubeleri) mecra üzerinden.

Kampanyaya Katılım
X’in seçilmiş 5 şubesinden birine gidip,foursquare sayfasına check-in olun.X şubesine gittiğinizi kanıtlayan bir fotoğraf çekip #Xsquare hastagını kullanarak şubede olduğunuzu yazıp Twitter üzerinden paylaşın.İşlemleriniz bittikten sonra mağazalarımızdaki mini formu doldurun.

Bu işlemleri gerçekleştiren ilk kişi Masa Futbolu,sonraki iki kişi duvar saati,kalan 70 kişi X Design Jumbo Oyun Kartlarını kazanıyor.

Metine çevirdim,orijinaline resim olarak şuradan bakabilirsiniz.

Öncelikle bunun metin olarak bir sürü hatası var,edebi ve imla olarak lise çocuklarının yeni bir projedeki dili gibi olmuş.Profesyonel bir metin değil.

Sonrasında kampyanın kullanıcısı olan hedef kitle düşünülmemiş.Kullanıcıların buna dahil olabilmesi için,iphone gibi bir cihaz kullanıyor olması gerekiyor,aynı zamanda 3G internet bağlantısına sahip olması gerekiyor.Wi-fi kullanamaz,ilk kuralı olduğundan wi-fi bağlantısının olmama ihtimalinden dolayı riske edilemez.
Iphone kullanıp,3G ile internet bağlanan bir insan, iş insanıdır. Iphonesi olup ayda 200-300TL 3G internet bağlantısı ödeyen sıradan kullanıcıların sayısı ise çok azdır.Dolayısıyla hedef kitle hesaplaması yapılmamış oluyor.Sanmıyorum ki bir internet profesyoneli bir gününü ayırarak kalkıp X firmasının şubesine gitsin,fotoğraf çeksin,twitterde yayınlasın : Masa futbolu oyuncağı için… Zaman ve zahmet haricinde, bir iş insanın bununla uğraşıp hediye kazanması bile kendisi için prestij kaybıdır bence.
Sıradan kullanıcılar için ise güzel çalışma ama dediğim gibi kampanyaya dahil olmak için gereken imkana sahip kullanıcı sayısı ise çok azdır.Ki olanlarda zaman vb kısıtlamalardan elendiğinde çok az kişi dahil olacaktır.

Bir başka hata ise eğlenceli bir yöntem kullanılmamış olması.Oysaki sosyal platformlar genelde eğlence amaçlıdır,iş bile olsa yine tebessüm,eğlence eksik olmaz. Popüler ve keyifli araçlar devlet bürokrasisi yöntemi ile soğutulmuş.Form doldurma zorunluluğu eklenmiş.Muhtemelen kullanıcıya ulaşmak için olan bu forma hiç gerek yok bence,itici duruyor.Katılımcılar aktif insanlar olduğundan,twitter hesaplarından kendilerine çok rahat ulaşılabilir.

Hediyeleri alabilecek toplam katılımcı sayısı 73 , tahminin bununla uğraşacak insan sayısı 100ü geçemeyecektir.Bu yönden katılanlar için kazanma oranı çok yüksek, bu da güzel yanı:)

Bu durumda,yapılan çalışma sadece twitter ve ff ekranlarımızı çöpe dönüştürmekten öteye gitmeyecektir.Sosyal ortamlarda gittikçe tepki toplayan bu durum,firmaya fazlasıyla eksi katacaktır kanımca.

İçeriden,işin içinden,ehillerinin gözünden nasıl gözüküyor bilemiyorum ama dışarıdan tutarsız gözüküyor;tutmaz…

One Reply to “Kampanyalarda Tutarsızlık”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir