Popüler Olanı Doğru Yapmak

Bu yazıyı yaklaşık on gün önce yazdım, yeni nete aktarıyorum.İtiraf etmeliyim ki çok tembelleşmişim. Biraz da zor günler geçirmenin getirdiği bıkkınlıktan olmalı gecikme. Bu da kişisel paylaşımım olsun. Malum günümüzde kişisel durumları paylaşmak en popüler davranıştır. Aslında sevmiyorum…

Ama iş yaşamında popüler davranışlara uyup, ticari gidişatımızı popüler çizgilere göre şekillendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Bugüne kadar hep bunu takip etmeye çalıştım. Örneğin 3 gün önce en popüler friendfeed geyiğinin alan adını aldım,internet ticaretine yön veren sosyal medyayı takip etmeye başladım. Yerimde saymayı doğru bulmuyorum… Sosyal medyaya olan ilgim 3-4 aydır var. Bu ilgi sonucu bir eleştiri yazımı da yazmıştım. İlgilenince doğal olarak olumlu / olumsuz çalışmaları eleştirebiliyoruz. Bu yazıda da sosyal medyadaki bir başarı profiline değinmek istiyorum.

Konumuz Hayal Akademisi’nden Ercüment Büyükşener’in başarılı çalışmaları. Bir süre önce Yeni Rakı için Gerçek Muhabbetin Kitabı diye bir çalışma düzenledi. Kurgu ve uygulanması çok iyiydi. Bıkkınlık getirmeyen bir sosyal medya çalışması, sonrasında çok güzel bir etkinlik ve markayı bir ömür boyu kullanıcıda tutacak Gerçek Muhabbetin Kitabı… Gerçekten çok iyiydi. Alkol kullanmasam da yakından takip ettiğim ve çok beğendiğim bir çalışma oldu. Bazen güzel işler kıskanılır ya; öyle işte 🙂 …

Bu çalışmanın Ercüment’e katkısı büyük oldu.Doğru işlerin ekonomik getirisi haricinde markalaşma katkısı çoktur. Popüler işlerde doğru olanı yapmak zordur ama Ercüment Büyükşener bunu başardı. Göstergesi ise sonradan düzenlediği Sosyal Medya Brunch’u oldu. Bir
çok firmanın ücretsiz ve fazlaca cömert ikramlar,imkanlar ile toplayamadığı topluluğu, Ercüment ücretli olarak topladı. Ücretlendirme organizasyona değil de herkes kendi ücretini ödedi,tutar ise işletmenin standart fiyatının altındaydı. Bu etkinliğe ben de dahil olmak üzere 100’e yakın internet insanı katıldı. Harika bir gün geçirdik.
Dedim ya popüler olanı doğru yapmak. Burada da en iyisini yaptı. Birçok firmadan topladığı hediyeleri çekilişle katılımcılara dağıttı. Öyle basit hediyeler de değildi, koca BÖ organizasyonunkinden daha iyi hediyelerdi. Bu esnada hediyelerin hiç reklamını yapmadı ki sorumlu olduğu markanın hediyesini verirken, marka gözükmesin, reklama girmesin diye kutuyu ters çevirdi. Bu benim çok hoşuma gitti. Ayrıca etkinlik boyunca herkesle birebir ilgilenmesi, hava şartlarını nedeni ile kimsenin üşümemesi için gösterdiği gayret vs. takdire değerdi.

Şimdilerde yeni bir çalışması var. Alkol kullanmadığımdan maalesef yine bir alkol firmasının çalışması diyeyim 🙂 Çalışma Votka 1967 için hazırlanan 67 Saniye. Bknz. 67 Saniye Kurgu, ödüller ve juri çok iyi, ödüller ve juri için siteyi ziyaret edebilirsiniz. Kurgu dünyada kalan son 67 saniye üzerine. Son 67 saniyenizde ne yapardınız, yapacağınızı filme çekin diyor. Kısa film yarışması yani. Kurguda benim en çok beğendiğim, videoların yakalayacağı viral ve böylece markanın çok uzun bir süre kullanıcılarla beraber olmasıdır. Belki çocuklarına gösterirler videoyu yıllar sonra, marka hala onlarladır. Karamsar olduğum nokta ise katılımın az olacağıdır… Tabi bilemiyorum, Hayal Akademisi ekibi değişik birşeyler yaparda oldukça yoğun bir katılım da olabilir; göreceğiz… Beğendiğim diğer noktalar ise, neticeyi belirleyecek olan jurinin alanında iyi olan insanlar olmaları ve ajanstan bağımsız olmaları, netice ne olursa olsun tüm katılımcıların mutlu olmasına neden olacaktır.

Gerçek Muhabbetin Kitabı , Sosyal Medya Brunch’u çok başarılıydı, 67 Saniye’nin de başarılı olacağına inanıyorum. Fazlaca karşılaştığımız ve artık bıkkınlık getiren popüler çalışmalarda, doğru ve güzel işleri görmek sevindiriyor.

Yazıyı buradan kesiyorum. 67 Saniye sonuçlandıktan sonra buraya kısa bir ek yapacağım. O da başarılı olursa ki olacağına inanıyorum, buradan “helal olsun” deriz Ercüment Büyükşener’e….

Sağlıcakla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir