Sanal Mağazalar İçin Sanal Pos Çözümleri


Bu konuda güncel yazı > Alternatif Sanal Pos Çözümleri

Dün etohum‘da Webrazzi‘nin girişimcisi Arda Kutsal vardı. Hemen hemen her alanda paylaşımlarda bulundu. Girişim,yatırımcı,trendler,eğitim,e-ticaret,sorunlar vs. Oldukça doyurucu ve etkin bilgiler verdi.

Konuşmasında e-ticarete değindiğinde katılımcılardan yoğun olarak “pos alamama” sorunu dillendirildi.

Pos üzerine alternatif çözümler üzerine yazayım istedim.

Bir elektronik mağaza için sanal pos almak tamamen çözüm değildir. Kredi kartı kullanımının en çekici yönü olan taksitlendirme yapamadığınız takdirde sanalposunuzun bir anlamı olmuyor. Direk bankadan alınan sanalposların taksitlerde vade oranları çok yüksektir. Pos alınsa dahi tek çekim seçeneği veya yüksek vade oranı seçenği sunmanız halinde, sizden alışveriş nedeni “ucuzluk” olan müşteriyi kaybedersiniz.

İnternet alışverişlerinin ana sebeplerinden olan ucuzluk ve alternatif çokluğunu gözardı etmek mümkün değildir. Pos aldınız ama vade farksız taksitlendirme yapamıyorsunuz o halde ucuz,uygun seçenğini kaybetmiş olacaksınız ve müşteriniz ,fazlaca olan diğer firma seçenkelerini değerlendirecektir. Ve siz yerinizde sayacaksınız….

Bunun yerine tahsilat planınızı yaparak çalışmalısınız öncelikle. Daha da açayım; eğer internet üzerinden hizmet veriyorsanız her adımınız planlı ve istikrarlı olmalı.

Bu anlamda ödeme seçeneklerinden kredi kartını da cezbedici kılmalısınız. Sanalpos çözümünü yüksek cironuz yoksa yada bankaya vade farksız taksitlendirmeye karşılık yüksek miktarda para yatıramıyorsanız* direk kendi adınıza pos almanızın anlamı yoktur. Firmanız üzerinden fonksiyonu olmayan pos yerine, çalıştığınız güçlü firmaların poslarını kullanmanız daha mantıklıdır.

Teknoloji ürünleri satan mağazalar için pos çok daha kolaydır. Tedarikçilerin hepsinin sanalposları var ve bunları bayilerine kullandırıyorlar. Üsteklik vade farksız veya çok düşük vade oranları ile taksitlendirme seçenekleri sunuyorlar. Bu kategoride en gelişmişi ve iyi olanı Arena‘nın PayNet sistemidir. Arena bayisi olduğunuz da bankaya pos için başvuruyorsunuz. Başvuruda Arena bayisi olduğunuzu belirtiyor ve bayi olduğunuza dair belgeleri veriyorsunuz. Bir nevi Arena’nın poslarını alıyorsunuz ama pos tamamen sizin oluyor. Müşterinin ekstresinde sizin isminiz oluyor. Fakat ödemeler Arena’ya gidiyor, siz firmadan(Arena) ürün alıyorsunuz. Bu optimizasyon, teknoloji satan e-ticaret mağazaları için çok iyi bir avantaj.

Aynı şekilde diğer teknoloji firmalarınında sanal pos kullanma seçenekleri var, fakat o posları kullandığınızda müşterilerinizin ekstresinde size ait bir ibare bulunmuyor, pos sahibi firmanın ismi geçiyor. Müşteri bir süre sonra esktresinde tanımadığı firmayı görünce “ben böyle bir firmadan alışveriş yapmadım” diye itiraz edebiliyor. Sipariş yönetimi esnasında bilgilendirmeyi yapmakta fayda var.

Çalışma alanım teknoloji ürünleri olduğunda bu konuda biraz bilgi sahibiyim,diğer sektörlerde durum nedir bilemiyorum. Ama mutlaka tedarikçiniz çözüm bulacaktır. Kendi faydasına olacağından, isteklerinizi karşılayacaklardır. İlk başta olmasa da belirli bir ciro taahüt ettiğinizde onlar için mecburiyet olacaktır.

*Tüm bunların haricinde iyi bir sermaye ile çalışıyorsanız,banka şubesinde işinizi bitirebilirsiniz. Banka şubeleri için işlem hacmi çok büyük öneme sahiptir. Şube müdürü ile görüşüp hesabınızda sürekli yüksek miktarda para bulundurmayı taahüt edip karşılığında vade oranı düşük pos talep edebilirsiniz. 200.000TL gibi rakamlar istiyorlar,aklınız da bulunsun. 3 pos x 200.000 dediğimizde 600.000TL ediyor bu da şevkinizi kırabilir…

Sonuç olarak eğer vade oranları düşük sanalpos kullanamayacaksanız işe girmemenizi tavsiye ederim. Önce ödeme seçeneklerini çözünüz sonra başlangıç yapınız. Turkcell mobil ödeme gibi çok kısıtlı ödeme seçeneklerini kullanabilirsiniz ama iyi bir seçenek değil , toplam ödemeleri sadece %10.2’si 21-50TL arasındadır. %80 ödemeler mobil ödemenin imkanları dışında.

Hepsiburada’nın pazarın büyük kısmına sahip olmasındaki etkenlerden biri de ödeme seçenkleridir. Güçlü bir yatırım olmasından dolayı ödeme seçenklerini cazip kılabiliyor.

Online olmasa da offline satışlarda yükselen grafiğe sahip Vatan Bilgisayar’ın başarı formülünde de ödeme seçeneği bulunuyor. Zamanında Finans Bank ile olan anlaşması ile Card Finans sahiplerine yaptığı çok iyi indirim ve vade seçeneklerinin büyümesine katkısı çoktur.

Bu fazlaca çetrefilli ( Bknz. Çetrefilli) zorluklara rağmen , mutlaka ama mutlaka işinizi internete taşımalısınız.
İster bakkal olun ister manav eğer internette yer almıyorsanız çok şey kaybediyorsunuz demektir. Satış olmazsa tanıtım sitesi, o da olmazsa facebookta hayran sayfası açın.

Tekrar ; mutlaka ama mutlaka internette yer alın…

5 Replies to “Sanal Mağazalar İçin Sanal Pos Çözümleri

 1. Merhaba,

  Çok güzel özet bir yazı, teşekkür ederim
  Ama Paynet sistemini Sanal POS olarak kullanamıyoruz sanırım. E-ticaret sitemize entegre edemiyoruz. Onun yerine fiziksel POS olarak ortak bir POS cihazı görevinde kullanılabiliyor.

  Değil mi?

  1. Paynet Arena’nın kullandığı sistemin adıdır, onda da sanalposlar var.Sanalposu bankadan alıyorsunuz ama bu poslar paynet sistemine dahil oluyorlar. Sitenizde bu posları kullanabiliyorsunuz. Fiziksel posları internet alışverişlerinde kullanamazsınız 🙁

 2. Üzeyir Bey yazılarınızı merakla okuyorum ve çok takdir ediyorum.Teknoloji harici benim projem.Bütün bankalara gittim,birbuçuk aydır sanal pos almaya çalışıyorum.Birkaçından red geldi,birkaçından hala cevap bekliyorum.Şirketim yeni olduğu için vermiyorlar.Emekler,harcanan paralar,hayaller,iş bağlantıları..nasıl olacak bilmiyorum çaresizce bekliyorum,psikolojim berbat,kendimi çürümeye başlamış gibi hissediyorum.Bu işi yapmak için işimden istifa ettim,10 yaşında çocuğum var, aile sahibiyim, geçim sıkıntısı başlayacak yakında.Dibe doğru sürükleniyorum.Herkes noldu hala vermedilermi sanal pos diye soruyor,utanıyorum artık.Bankalar sanal pos vermeyerek beni mahvedecek.Geçmişim temiz,ödemelerimde sorunum yoktu,yerim belli yurdum belli…Kafayı üşütmezsem iyidir.

  1. Merhaba Orhan Bey
   Öncelikle yorumunuzu yeni gördüğümden gecikmeli cevabım için hoşgörünüzü arzu ediyorum.

   Maalesef bir çok girişimci sizin durumunuzda. Bankalara güvenilmiyor, bankalar berbat durumdalar bu konuda. Banka yöneticilerinin “biz girişimcilere destek oluyoruz, pos veriyoruz” vb yalanlarına kanıyor bir çok arkadaş. Sizin de öyle olmuş sanırım .

   Pos almanız zor ama umarım alırsınız ve işleriniz düzelir.
   Siteyi uzeyir at uzeyir.net mailime atarsanız belki önerim olabilir.

   Selamlar…

  2. Merhaba
   Orhan bey yorumunuz guncel oldugu için yazıyorum .Hangi bankanın sanl posuna basvurdunuz .? TEB Citi Akbank İşbank Yapı Kredi Garanti gibi bankalar dan basvuru yaparsanız olumsuz yanıt alabilirsiniz .Size onerebileceğim banka Denizbank tır Bonus gibi basarılı bir programa dahiller artı olarak World içinde Vakıfbanka basvurun .Hala sorun yaşıyorsanız ben sizleri sorun cıkarmayan subelere yonlendireyim

   Kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir