Sosyal Medya Yas Tutar Mı?

Sosyal mecraları her ne kadar tam anlamıyla idrak edememiş olsak da aktif kullanıcılarıyız ve anlamaya faydalanmaya çalışıyoruz.

Benim izlenimlerime göre pek de sosyal değil, genel olarak ; ego iletileri, reklam, argonunu dışavurumu ağırlıklı olarak kullanılıyor. Çok az insan yaşamına paralel olarak, hakkını veriyor. Bunlar dışında direk ideolojik propaganda amaçlı kullananlar var.

Daha tam gökkuşağına kavuşmamış bir sosyal mecramız var ama bazı konularda gökkuşağında buluşabiliyor insanlar. Normal yaşamında ortak birleştiricisi olan üzüntülerimizde, acılarımızda sosyal mecra “sosyal” tanımında aktif oluyor. Bugün Davut‘ta toplandı herkes; hüzün, acı, gözyaşı… Tanımış,kendisiyle iki kelam etmişlerin hıçkırıkları… Hepsi toplanmış iki satırlık iletilerde… Bu kadar olmasa da uzun süredir Davut Topcan’nın durumuna herkes duyarlıydı ve ilgileniyordu … Davut Topcan‘ı kaybetmenin acısı sosyal mecrada kendisini gösteriyor, bayağı…

Birebir karşılaşmadım, merhabam olmadı ama kendisini tanıyordum. Sosyal mecranın acı bölüşmesinden tanışmıştım, blogunu okumuştum, acısına üzülmüştüm. Şimdi ölümüne…  Garip birşey, bilemiyorum. Hiç karşılaşmadığım bir insana fazla üzülmem…

Daha önce İnternet Mutluluğu Kolaylaştırıyor diye yazmıştım, anladım ki internet üzülmeyi de çok kolaylaştırıyor. Doğrusu internet demek doğru olmaz, bir web sitesinden görseydim belki önemsemezdim ki günde onlarcasını okuyorum, Davut’un farkı birebir bir kelime yazmasak da, sosyal dediğimiz mecrada 3.kişiler üzerinden olan etkileşim.

Tartıştığımız sosyal medyanın farklı bir yanı… Hala “sosyal” olduğunu kabul etmesem de bize etkisi çok. Düşünüyorum da kısmen gerçeklerin konu olduğu mecrada Davut’un acısı gerçekten yaşanabilir mi? Yaşamımızdaki acı merasimimiz aynen yansır mı? Sevinçlerimizi bir süre saklı tutarız, müziklerimiz susar, her yanımız hüzündür, yas tutarız. Düşünüyorum da, acaba sosyal mecralar da yas tutar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir