Yeni Nesil İnternet Mağazasında Neler Olabilir ?

Uzun ve yorucu bir e-ticaret çalışmasından sonra hemen hemen 2 yıl geçmiş. 2006 yılında mağazayı açtığımızda herkes dalga geçiyordu ve ayrıldığım 2008’de değerleme yaparken yine herkes değerini anlamıyordu e-ticaretin…

Bugün baktığımda yeni projelerde hala e-ticaretin benimsenmediğini görüyorum. Sosyal medya curcunasının başını alıp gittiği bir alemde, gerek yatırımlar gerek girişimlerde e-ticaret oldukça kısıtlı bir paya sahip.Açılan mağazaların sıradan olması ve yeni girişimlerde heyecan yaratacak çıkışı yakalayamayışı , bir kaç güçlü firmanın batması önemli etkenlerden.

Ayrıca Hepsiburada.com gibi mağazalar girişimcilerin cesaretini kırıyor, rekabet korkusu ile kaçınılıyor fakat Hepsiburada.com’un kötü hizmetine rağmen en yüksek ciro yapan mağaza olması; kendisinden farklı ve iyi mağazaların olmayışındandır.Nitekim Hepsiburada’nın kurucularından Kaan Dönmez “Herkes bize benzemeye çalışıyor, herkes bizim gibi yaparsa daima en iyisi biz oluruz. Farklı , yeni projelerde ancak Hepsiburada’yı geçebilirsiniz.” demiştir. Bknz. eTohum Etkinliğinden Kaan DÖNMEZ ‘in Konuşması

İkinci plana atılırken , kazanımı en yüksek ve riski en düşük olarak elektronik ticaretin en önemli girişim ve yatırım olduğunu düşünüyorum. Nitekim bu olumsuzluklar ve global krize rağmen sanal mağazalardan alışveriş hızla yükseldi ve alışveriş tercihini de geçip davranış halini almaya başladı.

Peki ne gibi farklı özellikler olabilir ? Uzun süredir üzerinde çalıştığım ve 2010’un ilk çeyreğinde açmayı düşündüğüm sanalmağazam için hazırladığım farklı özellikleri kısmen paylaşmak istedim.

Hangi Farklılıklar Kazandırır ?
– Sadece satış üzerine değilde ilgili konularda paylaşımların olduğu bir mağaza
– Özelliklere göre değil de ihtiyaca göre ürün önerme
– Teknik destek hizmetlerinin marka servisine kanalize edilmesi
– Koşulsuz iade alabilme esnekliği
– Ürün gönderimi öncesinde müşteri isteği doğrultusunda ürün testi
– Santralsiz müşteri hizmetleri hattı

Yukarıdaki 6 noktayı sadece başlık olarak ele aldığımızda altından kalkılamaz olarak gözükse de genişletilip iyi bir çalışma planı ile basitleşiyor ve gerek müşteri kazanımı gereke memnuniyet dönüşü yüksek olacaktır. Es geçilmemesi gereken sosyal medya ayağını eklemedim, o başlı başına bir yönetimdir ama ilk madde kısmen bu alana giriyor.

Kendi projemde tüm başlıkları ayrı ayrı detaylandırdığımda en zor işin ” koşulsuz iade alabilme”  zor gözüküyor. Ama bunu ikinci basamakla ilişkilendirdiğimde oldukç iyi bir düşünce oluyor.

Baktığımızda bugün hiçbir mağazanın bunları gerçekleştirmediğini görüyoruz. Farklı olanın kazandığı bir dönemde , pozitif noktalarla farklı olunduğunda başarının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.

Farklı ve müşteri memnuniyeti güdümlü mağazalar ;ilkinin benim mağazam olması dileğiyle…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir